Galerie - Gelly Roll™

  

GALERIE - Gelly Roll®


  
HISTORIE GELLY ROLL® - gelové pero

Od začátku psaní lidé neustále zlepšovaly formu zápisu. Nejvýznamnější posun nastal vynálezem kuličkového pera (1970). V té době ho mnoho společností zavádělo do výroby jako pero-roller. SAKURA viděl že bude poslední na trhu vytvoří-li kuličkové pero a proto se rozhodl jít cestou kde nebyl nikdo úspěšný a to vytvořit gelový inkoust.Bylo to projednáno v rámci odvětví jako další možný revoluční vývoj, ale žádný produkt výzkumných týmů nebyl úspěšný.
TIXOTROPNÍ?
Začátkem 80-tých let Sakura povolal "hvězdný tým" (čtyři nejlepší technici z hlavní laboratoře v Ósace)a ti začalz zkoumat barvy, které by šli s gelem dohromady. Při práci na výzkumu, vycházely z předpokladu, tixotropní akce. K tixotropní akci dochází, když je gel v klidu tuhý ovšem při jeho narušení se v bodě narušení jeho viskozita rovná viskozitě kapaliny. Výsledkem pak je, že tok inkoustu zůstává konzistentní po celou dobu životnosti pera. Naopak, propisovací inkoust stále zůstává v kapalném stavu a je citlivý na gravitaci takže se inkoust bude shromažďovat na jednom konci pera.
Sakura tým vyzkoušel více než tisíc materiálů pro vytvoření ideální gelové barvy: agar, extrakt z červené řasy, řasy, nastrouhanou yam, vaječné bílky a další. Byly zvažovány veškeré materiály s vlastnostmi želé. Pan Shigeyasu Inoue, původní člen týmu, vzpomíná na zklamání z výzkumu: "Na začátku jsme byli neúspěšní mnohokrát. Pokaždé, když jsme vyvinuli prototyp jsme zároveň objevili celou řadu nových problémů. Strávili jsme nekonečné hodiny při studiu každého problému. Mnoho nápadů vedlo do slepé uličky. Byl to těžký proces. I přes řadu neúspěchů, tam bylo dost úspěchů, aby jsme cítili, že jsme na pokraji objevu. Každý den jsme prověřovaly a studovaly noviny, časopisy, literaturu, katalogy a informace, které by mohly vést k řešení. Pak jednoho dne se to stalo! Listovaly jsme publikacemi s chemikáliemi a Inoue uviděl reklamu na látku xanthane jako potravinové aditivum pro žvýkačky, ovocné džemy a pod." Inoue ještě živě vzpomíná: "Moje oči najednou zaostřily a odpověď zářila v mé mysli!" Patent byl pak rychle podán 20. října 1982 v Japonsku.
REALIZACE
Získání spotřebitele přes výhody gelového inkoustu bylo obtížné. Vzhledem k vysoké ceně gelových per si každý myslel že je to jen drahé kuličkové pero. První gelová pera používala inkoust na bázi barviva a později vylepšený na bázi pigmentů. Sakura s tímto technologickým průlomem překvapil japonský průmysl. Sakura je nejlépe známý jako výrobce moderních materiálů, jako je Cray-Pas ®, akvarely a Matte®. Nikoho nenapadlo SAKURA jako výrobce per. Desítky let zkušeností vyrábět a vyvíjet umělecké materiály udělaly ze SAKURY experta na rafinaci nejkvalitnějších pigmentů. To je výhoda oproti většině výrobců, kteří používají levné barvy a jen málo a pokud vůbec vlastní znalosti o vlastnostech pigmentů.
V roce 1985 SAKURA představil gel již značně vylepšený. Nový gel je již na bázi pigmentu, což je nejvyšší kvalita. Předchozí gel byl mnohem méně voděodolný, časem blednul, a také občas prosakoval skrz papír. Nový gel již překonal tyto problémy a byl představen za přívětivější ceny.
GELOVÉ PERO, není tak jednoduché, jak si myslíte
Narozdíl od kuličkového pera, které má inkoust na bázi oleje, je gelový inkoust na bázi vody a stane se kapalinou je-li narušen. Problém byl v tom, že gel inkoust je třeba umístit do sudu odstředivky nenarušený. Geniální inženýři a chemici ze Sakury vyvinuly novou metodu výroby gelového inkoustu pomocí gelové barvy. Původní proces, stále používaný dnes, gel. inkoust se naplní do odstředivky a odstředí na dobu určitou, kdy se dosahuje optimální konzistence gelu. Inoue rozvádí krok-za-krokem procesy, které se podílejí při výrobě gelového inkoustu a odstranění vzduchových bublin.
"Zjistili jsme, že doba a rychlost odstřeďování, musí být přesná k dosažení požadovaného.
Zjistili jsme že kuličky, které se používají v kuličkovém peru, nejsou dostatečně kvalitní na použití gelového ink."
Inoue líčí dále výrobní problémy u gelových per, "Museli jsme spolupracovat s dodavateli těchto kuliček na vytvoření nového, hladšího povrchu kuličky. To také ovlivnilo části per a ta se měla zlepšit. Vzhledem k tomu, co dělají jednotlivé části s ostatními částmi, jsme v podstatě museli přebudovat celou sestavu. Bylo to ohromně nákladné, ale muselo se to udělat." Jak vysvětluje Inoue, hladké psaní a výkon gelového pera je způsoben nejen gelem samotným, ale také úžasné technologické inženýrství a komplikovaný výrobní proces každého pera.
Vznik názvu Gelly Roll®
V roce 1987 v Japonsku Sakura představil další gelové pero, známý jako BallSign 80. Nový model sestává z mnoha nových funkcí v jeho designu a další zlepšení výkonu a líbivosti. Tato pera se rychle stala volbou japonských spotřebitelů, mladí i staří. Byli poprvé představeny i jiné barvy: černé, červená a modrá. Nespokojený s podílem na domácím trhu koncem roku 1988, Sakura zřídil pobočky ve Spojených státech s cílem, nabídnout BallSign 80 na trh v USA. Avšak výzkum ukázal, že američtí spotřebitelé jsou spokojeni se současnými kuličkovými pery a budou váhat změnit nebo zkusit něco jiného. Proto musel Sakura v Americe zvolit jiný přístup.
Bylo rozhodnuto vytvářet nové kategorie gelových per, než bojovat proti současným kuličkovým perům a zároveň Gelly Roll® byl zvolen jako nový název pro gelové pero.
Peter Ouyang, marketingový ředitel US Sakura, vysvětluje vznik značky Gelly Roll®"Nejenže jsme budovaly značku, ale pero zcela nové kategorie. Nevzpomínám kolik jmen šlo tam a zpět mezi Japonskem a Amerikou. Chtěli jsme zachytit vlastnosti a podstatu tohoto pera chytlavým a popisným způsobem až jsme se rozhodli pro Gelly Roll® a nyní všichni souhlasí (dokonce i naši konkurenti) že z Gelly Roll se stává obecný název pro gelová pera."
VÍCE BAREV, VÍCE DRUHŮ
V roce 1989 byly Gelly Roll uvedeny na americký trh tři stejné barvy jako v Japonsku, černé, modré a červené. Pomalu, Sakura začal rozvíjet více barev inkoustu.
Popularita vzrostla prudce ještě víc, když Sakura představil Gelly Roll Metallic. Tato nová barva má schopnost psát na bílé i černé papíru. Další populární styl, Gelly Roll Lightning®, který popisuje barvy stříbrná metalíza, byl představen v roce 1999.
V lednu 2000 Sakura představil Stardust® třpytivá gelová pera v 12-ti barvách. Ve stejném roce, Sakura získal prestižní ocenění vynálezců, rozdané patentovým úřadem Japonska, pro vynález gelového inkoustu. Oficiální ocenění úspěchu Sakury při vývoji prvního gelového pera na světě je pozoruhodné v zemi tak známé vývojem nových produktů.
S příchodem nového století si mezinárodní psací průmysl konečně uvědomil, že gelový inkoust je kategorie sama o sobě a posílení prestiže fi. Sakura.
Sakura pokračuje v zavádění nových inovačních barev a stylů. V roce 2001 přibylo dalších 12 třpytivých barev Stardust®, stejně jako Moonlight Gelly Roll® - 10 barev na tmavý papír a které září pod černým světlem. V roce 2005 gelová pera Glazura™, první pero svého druhu nabízející zvednuté a lesklé linky na papír, porcelán, kovy, sklo,plast....
Zatím nejnovější gelová pera Silver Shadow a Gold Shadow neuvěřitelné gelové pero, které píše stříbrně či zlatě a zároveň vytváří brilantní barevný okraj.
BUDOUCNOST Gelly Roll®
Příběh Gelly Roll ještě není u konce je to jen začátek.
Teichii Nishimura prezident japonské Sakury říká: "I když spotřebitelé objevili gelové pero teprve nedávno, jedná se o cestu, kterou jsme začali stavět před 30 lety. Nejtěžší práce je za námi a my doufáme, v nové Gelly Roll® barvy a technologie v budoucnu."
V perech Gelly Roll Sakura se ztělesňuje snaha a motto jít kupředu ve vývoji moderní psacích potřeb.