Desítky let zkušeností vyrábět a vyvíjet umělecké materiály udělaly z bruynzeel-sakura experta na rafinaci pigmentů. Což je výhoda oproti většině výrobců, kteří používají levné barvy a jen málo, a pokud vůbec, vlastní znalosti pigmentů.
Tyto znalosti se projevuje v celém sortimentu, který je pak jedinečný. A to jak výsledkem, používáním, možnostmi využití tak i životností samotného výrobku.
Lítají u vás pastelky či tužky "jako komínem"? Už nemusí! Žádné jiné pastelky (dle našich zákazníků) vám déle nevydrží. Vynásobte cenu vašich pastelek tak 5x i více a máte jejich cenu v porovnání s bruynzeel.

bruynzeel, spolehlivé výrobky, kterými se všichni těší po mnoho let


Recenze tužkou: Bruynzeel Burotek 1605 (HB)

Nizozemí. Co se vám vybaví, když se řekne dobré staré Holandsko? Legalizované konopí a sexuální práce? Dřeváky? Nejlepší baseballový tým Evropy? Nesnažte se mi říkat, že jste mysleli na tužky – samozřejmě pokud vaše oblíbená tužka nebude náhodou tužka od společnosti Bruynzeel. Pak bych ti mohl věřit.

Pro nás ostatní ano; věřte nebo ne, existuje holandská společnost, která vyrábí tužky. Bruynzeel vyrábí sériově dřevěné a grafitové psací potřeby od roku 1948. Stále vyrábí několik různých řad tužek s dřevěným pouzdrem a pro dnešní recenzi jsem si vybral dvanáct balení jejich tužky „Burotek“ č. 1605 ve třídě 2B. . Takže vytáhni prst z té hráze, nastartuj svůj větrný mlýn a nakrájej kolečko sýra Gouda, protože se chystáme mluvit o holandských tužkách.

Stavební kvalita

Bruynzeel Burotek, který je zjevně určen pro stoly studentů a kancelářských pracovníků – což mému americkému uchu připadá jako jméno, které by si vymyslel Nikita Chruščov – je dodáván v klasické žluté s černým potiskem. Na rozdíl od americké žluté tužky má však 1605 spíše namáčený konec než gumu a dodává se ve více než jedné třídě (protože Evropa). Různé třídy mají různé barevné propady a verze 2B – na kterou se tato recenze přímo zaměří – má červeně ponořený konec s bíle napsaným stupněm 2B na hlavní fazetě. Lak je lesklý se střední tloušťkou a hladkostí. Otisky jsou trochu trefné, pokud jde o přesnost a konzistenci, ale mají docela cool atmosféru.

Všechny tužky v dvanáctkovém balení, které jsem si objednal, byly slušně rovné. Asi polovina z nich měla mírnou deformaci, ale ne natolik, aby se ohnula z tvaru. (Vidíš, co jsem tam dělal?)

Centrování jádra byl ale úplně jiný příběh – řekl bych, že nejméně polovina z nich byla viditelně mimo střed; Vzhledem k ponořeným koncům a předem nabroušeným hrotům není nic maličkost, takže je těžší si toho všimnout. Pro své testované subjekty jsem vybral dva z nejhůře zaměřených. To byla nepříjemnost, i když se nakonec ukázalo, že jde pouze o estetickou záležitost.

S dřevem pláště si taky nejsem moc jistý. Má šedý vzhled a má jen nejslabší zrno a zápach. Nezachytávám cedrové vibrace. Mám představu, že je to něco exotického a velmi evropského, o čem ani nevím, ale nemohu najít mnoho informací a web Bruynzeel mi moc nepomůže, takže nechám tento druh zůstat tajemství. Ať už je vyroben z čehokoli, nezdá se, že by dřevěný plášť tak skvěle ostřil. Docela snadno podléhá ostřím mosaznému ostřiči klínů a odlupuje se v pevné stuze; ale bod pozadu je velmi vláknitý a třískový. Naštěstí to můj šroubovicový ruční ořezávátko dokázal zkrotit.

Jádra působí poněkud křehce; špička tužky mého testovaného předmětu měla nepříjemný zvyk odlamovat se o značnou vzdálenost v šachtě ( toto způsobuje tupé ořezávátko (pozn. překladatele ). Ne natolik, že by šlo o to, že jádro vylezlo ze dřeva, ale dost na to, abych si povzdechl a okamžitě znovu nabrousil .

Také jsem měl dojem, že jádro Bruynzeel 1605 je o něco tlustší než typická grafitová tužka. To se při pohledu na zaostřený hrot těžko pozná. Bavíme se o zlomcích milimetru a já nevlastním posuvná měřítka ani žádné podobné nástroje. Pokus vyfotografovat body, které jsou blízko, pomocí pravítka pro srovnání, byl také trochu ošemetný. Udělal jsem tedy to, co by udělal každý rozumný člověk: uřízl jsem zašpičatělý konec zubatým kuchyňským nožem. Pak se mi pomocí některých levných klipsových čoček pro můj mobilní telefon, které jsem získal z AliExpress, podařilo zachytit fotografii, která (i když zdaleka není mistrovským dílem fotografie) dokáže jasně ukázat rozdíl.

Vlevo: Bruynzeel 1605 2B. Vpravo: Palomino Blackwing Pearl

Ukázalo se, že mě oči neklamaly. Jádro Bruynzeel 1605 2B tlačí v průměru celé 3 mm. Porovnejte to s tužkami Blackwing a také s obyčejnějšími tužkami, jako je Papermate Mirado, které všechny mají štíhlá 2mm jádra. Jiné tužky mohou měřit až 2,5 mm. Bruynzeel se ale nehrabe a dává vám tučné 3mm olova. To by také mohlo pomoci zmírnit potíže s nevycentrovanými jádry (další věc, kterou jsem potvrdil po hacknutí zapadlého konce).

Výkon

Když jsem si začal zapisovat nějaké pracovní poznámky s Bruynzeel Burotek 2B, udělal jsem několik postřehů: olovo bylo velmi pevné, ale ne abrazivní, a vytvořilo překvapivě tmavou čáru pro tak pevné jádro. Pevnost tuhy mě přiměla zapomenout, že píšu tužkou 2B.

Při porovnání písma 1605 2B se zdá srovnatelné s jinými tužkami 2B – jen o chloupek světlejší než Kimberly a o něco tmavší Castell 9000 stejné třídy. Řekl bych, že to docela přesně zapadá do 2B ballparku.

A přesto psaní pomocí Burotek 2B vyvolává mnohem pevnější odraz ze stránky. Nevypadá nijak zvlášť škrábavě; ve skutečnosti klouže po stránce poměrně hladce. Jen se cítí „pevnější“ než jiné tužky 2B, které se zdají mít více. Myslím, že je to docela srovnatelné s Musgrave Ceres #2 , pokud jde o stránku.

U 2B tužky se bodová retence zdá docela dobrá. Rozhodně neotupí nepříjemně rychle. Neudrží svou ostrost tak dlouho jako HB Cedar Pointe , ale to by byla velká zakázka na tužku s třídou 2B. Na druhou stranu to výrazně převyšuje Kimberly 2B a v praxi – když se křehká špička neutrhne – jsem schopen dostat pár odstavců dolů, než pocítím nutkání ostřit. 2B 1605 nedosahuje bodové retence ráže HB, ale na tužku 2B je to rozhodně nadprůměr.

Zajímavá kombinace pevnosti a tmavosti jádra mi hodně připomíná Chung Hwa 101 ve 2B , i když 101 je o něco lehčí a podstatně škrábavější než Bruynzeel 1605.

Bruynzeelův 2B-grade 1605 je trochu chaotický, ale drží se rozmazanosti OK. Castell 9000 ve 2B ho překonává, pokud jde o odolnost proti skvrnám, ale fungoval velmi podobně jako Kimberly 2B a o něco méně než Cedar Pointe HB. Na 2B je to v tomto ohledu solidní průměr. I když to není úplný nepořádek, zanechá na vaší stránce několik grafitových šmouh, šmouh a otisků prstů. Mnohé se zdálo kvůli nějakému bludnému grafitovému prachu, který měl tendenci zanechávat na stránce. Pokud je pro vás odolnost proti rozmazání nutností, poohlédl bych se po tužce se stupněm HB nebo bych investoval do prémiovější měkké tužky, jako je Castell 9000.

A nakonec si povíme něco o mazání. Hi-polymerová guma odvedla dobrou práci při úplném odstranění značek Burotek 2B; na silné stínování však zareagoval tím, že zanechal pěkně velký, trvalý grafitový šmouh. Když měl Pentel za úkol pouze vymazat text, nezanechal po sobě žádnou stopu. Pink Pearl a Tombow Mono také udělaly čistější výmaz, ale – jak je pro tyto gumy typické – zanechaly za sebou stín vymazané stopy. To vše znamená, že maže stejně dobře jako jakákoli jiná tužka, pokud nemáte žádné velké skvrny skicování nebo silnou výplň.

Závěry

Bruynzeel „Burotek“ 1605 2B rozhodně něco má . Má velmi vzácnou tvrdou temnotu. Toto je typ tužky, kterou rád používám pro přesnou práci; Dokončuji magisterské studium a na nějaký domácí úkol z hydrologie podzemní vody se to hodilo. Dalším příkladem by bylo placení účtů a práce s měsíčním rozpočtem, což dělám v sešitu se čtyřmi řádky. Je dost tmavý na to, aby vynikl na rušné stránce, ale přesto působí… čistě. Přesný. Pečlivý.
https://polarpencilpusher.home.blog/2019/08/05/pencil-review-bruynzeel-burotek-1605-hb/


11 dalších produktů ve stejné kategorii: